ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: 1-2

today04/11/2023 154

Φόντο
share close

Σε ένα παιχνίδι που η Λαμία κοίταξε κατάματα τον Παναθηναϊκό, οι πράσινοι κατάφεραν με μία έμπνευση του Μλαντένοβιτς να πάρουν προβάδισμα στο ημίωρο και τελικά να φτάσουν στη νίκη με σκορ 1-2.

Τρομερό ματς με τέσσερα γκολ, πολλές φάσεις, δύο δοκάρια και ένα πέναλτι και ένα γκολ ακυρωμένα, οριακά ως οφσάιντ! Με δέκα ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Αράο! Έχασε πέναλτι στο φινάλε ο Σπόραρ!

Έκανε ματσάρα, δεν άξιζε την ήττα, κρατά την εμφάνιση! Η Λαμία έκανε το καλύτερο ματς της σεζόν απέναντι στους πράσινους, απέδειξε πως αξίζει να βρίσκεται στα Play Offs επιβεβαιώνοντας με την εικόνα της την βαθμολογική της συγκομιδή στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός με μία έμπνευση του Μλαντένοβιτς και μία μαγική ασίστ του Μπερνάρ για τον Σπόραρ έφυγαν με το διπλό από το “Αθανάσιος Διάκος”. Ο Καρλίτος είχε φέρει το ματς στα ίσια προσωρινά στο 64′!

Ιδανικό ξεκίνημα με 2 δοκάρια για Παναθηναϊκό και ΠΑΣ Λαμία!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλάθλους που το παρακολουθούσαν καθώς ο Παναθηναϊκός στα 40″ είχαν δοκάρι με τον Ιωαννίδη να βάζει πλάτη τον Τζανετόπουλο, γύρισε, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κοσέλεφ.

Η Λαμία απάντησε στις ευκαιρίες και τα δοκάρια στο 9ο λεπτό. Ο Βαγιαννίδης έκανε λάθος, ο Καρλίτος έκλεψε, πάσαρε στον Τσιλούλη, με το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι του Μπρινιόλι ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Ισπανός δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα με τον Μπρινιόλι να του λέει ¨όχι”.

Η Λαμία συνέχισε να απειλεί και στο 15′ ο Καρλίτος βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, όμως πριν σουτάρει, ο Σένκεφελντ έκοψε σωτήρια!

Πράσινο προβάδισμα με γκολάρα Μλαντένοβιτς!

Λίγο πριν συμπληρώσουμε το ημίωρο και συγκεκριμένα στο 28′ ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά με τον Τσέριν να εκτελεί κόρνερ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά όμως ο Κοσέλεφ μπλόκαρε. Στην αμέσως επόμενη ευκαιρία του ωστόσο ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ με την έμπνευση του Μλαντένοβιτς. Ο Μαντσίνι πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Μλαντένοβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος από τη γωνία της περιοχής στην απέναντι πλευρά και με ένα απίθανο σουτ νίκησε τον Κοσέλεφ για το 1-0

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 39΄ η Λαμία είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τέρμα. Ο Σίντκλει έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Μαρτίνεθ να αστοχεί σε κενό τέρμα!

Σκόραρε κόντρα στη πρώην ο Καρλίτος!

Oι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να φέρουν το ματς στα ίσια στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργώντας διαρκώς φάσεις στα καρέ του Μπρινιόλι. Αρχικά απείλησαν στο 49′ με κερδισμένο φάουλ σε καλό σημείο το οποίο εκτέλεσε πλασαριστά ο Ισπανός για τον Τζανδάρη, αυτός έκανε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει αόυτ.

Στο 57′ μια κεφαλιά του Αράο δεν ανησύχησε τον Κοσέλεφ ο οποίος μπλόκαρε σταθερά!

Έτσι φτάσαμε στο 64′ όπου η Λαμία έφερε το ματς στα ίσια! Γύρισμα του Σίντκλει, σουτ του Καρλίτος με την μπάλα να κοντράρει στον Μλαντένοβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα του Κοσέλεφ για το 1-1. Γκολ νούμερο 4 για τον Ισπανό με τη φανέλα της Λαμίας, το οποίο δεν πανηγύρισε σεβόμενος το πέρασμά του από τους πράσινους!

Πέναλτι ο Παναθηναϊκός – Γκολ η Λαμία / Ακυρώθηκαν και τα δύο ως οφσάιντ

Στο 72΄ο Μπερνάρ έκανε την κάθετη, με τον Παλάσιος να κερδίζει το πέναλτι, ωστόσο με την συμβολή του VAR το πέναλτι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρόμοια κατάληξη είχε και το γκολ του Τσιλούλη έξι λεπτά μετά, με τον Τόσιτς να εκτελεί ένα κερδισμένο φάουλ, ο Τσιλούλης πετάχτηκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως και πάλι ο VAR έκρινε πως η θέση του επιθετικού της Λαμίας ήταν αντικανονική!

Στο 81ο λεπτό ο Αράο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον διαιτητή Μανούχο σε μία αμφισβητούμενη φάση διότι το ριπλέι δεν επιβεβαιώνει την απόφαση του διαιτητή.

Βρήκε το γκολ στο 90′ με Σπόραρ ο Παναθηναϊκός

Το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό στο φινάλε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη.

Οι φιλοξενούμενοι, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού έφτασαν στο 2ο γκολ με τον Μπερνάρ να βγάζει καταπληκτική σέντρα για τον Σπόραρ ο οποίος αφύλακτος με κεφαλιά έκανε 2 τα τέρματα της ομάδας του.

Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, η Λαμία πίεσε, ο Παναθηναϊκός έφυγε στη κόντρα με τον Παλάσιος να κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπόραρ αστοχώντας και το 1-2 ήταν το τελικό σκορ!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος,Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Καρλίτος

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης.

Written by: Lamiapolis