Λαμία να…Γουστ”ΑΡΗΣ” / ΠΑΣ Λαμία – ΑΡΗΣ 1-0

today27/08/2023 141

Φόντο
share close

Νίκησε από συνήθεια ο ΠΑΣ Λαμία! Οι κυανόλευκοι του Λεωνίδα Βόκολου πάτησαν και πάλι τον Άρη, ο Βεργέτης λίγο έλειψε να τινάξει το ματς στον αέρα στο φινάλε όμως το 1-0 με τον Καρλίτος να ντύνεται και πάλι σκορερ, έμεινε ως το τέλος, με τους κυανόλευκους να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο τρίποντο!

Έτσι ξεκίνησε ο ΠΑΣ Λαμία

Ο Λεωνίδας Βόκολος δεν προέβη σε πολλές αλλαγές σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας απέναντι στον Βόλο. Για την ακρίβεια πραγματοποίησε μόλις μία, στη θέση κάτω από τα γκολποστ με τον Κοσέλεφ να παίρνει τη θέση του Νάγκι.

Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Στάνκο, Νούνιες, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Καρλίτος, Τσιλούλης οι υπόλοιποι δέκα του Λεωνίδα Βόκολου με τον αριστερό οπισθοφύλακα των κυανόλευκων να πραγματοποίει σπουδαίο παιχνίδι όντας εκ των διακριθέντων μαζί φυσικά με τον απόλυτο πρωταγωνιστή Καρλίτος ο οποίος και πάλι ήταν όαση στην επίθεση.

Μπήκε δυνατά η Λαμία, ισορρόπησε ο Άρης, σκόραρε δις ο Καρλίτος – Μέτρησε το ένα!

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λαμία όπως και στη πρεμιέρα κόντρα στο Βόλο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της, διατηρώντας τη μπάλα για μεγάλο χρονικό διάστημα στη κατοχή της.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 11ο λεπτό ο Μαρτίνεθ έκλεψε τη μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, έδιωξε με υπερένταση ο Χουτεσιώτης, με τη μπάλα να φτάνει στον Καρλίτος ο οποίος με “ραμπόνα” θέλησε να βρει στο δεύτερο δοκάρι τον Τσιλούλη, η μπαλιά όμως ήταν πιο δυνατή και δεν πρόλαβε.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα στις ευκαιρίες στο 14′ όταν από αντεπίθεση τους, ο Κάρσλον άνοιξε δεξιά στον Μορόν αυτός έβγαλε μπαλιά πάρε-βάλε στον Μενένεντες ο οποίος μόνος του απέναντι στον Κοσέλεφ έστειλε τη μπάλα άουτ!

Οι γηπεδούχοι δύο λεπτά αργότερα απείλησαν εκ νέου με τον Μαρτίνεθ από αριστερά ο οποίος έκανε τη πάσα στον Τσιλούλη στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αυτός σούταρε με τη μία, η μπάλα όμως και πάλι κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 29ο λεπτό ο Άρης θέλησε να απειλήσει όμως το σουτ του Μορόν μάζεψε εύκολα ο Κοσέλεφ.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι η Λαμία έγινε απειλητική προς την εστία του Χουτεσιώτη με τον Καρλίτος, να αναλαμβάνει την εκτέλεση ενός κερδισμένου κόρνερ από αριστερά, αυτός πήγε σε απευθείας εκτέλεση με τη μπάλα να “γλείφει” το αριστερό κάθετο δοκάρι του πορτιέρο του Άρη, καταλήγοντας άουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κάρλσον βρέθηκε σε θέση βολής , μετά την άστοχη έξοδο του Kοσέλεφ, αλλά ο Σαραμαντάς σταμάτησε το σουτ του επιθετικού του Άρη μπροστά σε κενή εστία.

Η Λαμία μετουσίωσε σε γκολ την ανωτερότητά της στο πρώτο ημίχρονο με τον Καρλίτος, το οποίο ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, τη δεύτερη φορά ωστόσο που ο Ισπανός σκόραρε το γκολ μέτρησε κανονικά.

Από αδράνεια της άμυνας των κιτρίνων, οι Σλίβκα – Μαρτίνεθ και Καρλίτος συνεργάστηκαν με τον Ισπανό να πλασάρει ιδανικά τον Χουτεσιώτη για το 1-0 το οποίο ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από κερκίδα, πάγκο και ποδοσφαιριστές.

Πίεσε ο Άρης, “έσπασε” ξανά το δοκάρι ο Τσιλούλης!

Στην επανάληψη ο Άρης παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο σαν άλλη ομάδα. Προφανώς τα “γκάζια” του Αποστόλη Τερζή στην ανάπαυλα άλλαξαν την αντιμετώπιση της αναμέτρησης από τους ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Άρης να μεταφέρει στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου το σκηνικό μπροστά στα “καρέ” του Κοσέλεφ, χωρίς τη μεγάλη φάση!

Η Λαμία χτυπούσε στη κόντρα και από μία αντεπίθεση των κυανόλευκων η Λαμία “άγγιξε” το 2-0 με τον Τσιλούλη να φεύγει στην αντεπίθεση, ξεπέρασε τον Μοντόγια, αλλά το σουτ του τράνταξε το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη. Αυτό ήταν το τρίτο δοκάρι του Τσιλούλη στη μόλις δεύτερη συμμετοχή του στο φετινό πρωτάθλημα!

Η Λαμία συνέχισε να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους του Άρη και στο 60′ ο Σιμόν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα από σέντρα του Σαραμαντά, η μπάλα έφτασε ξανά στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη ο οποίος βγήκε και μάζεψε προ του Καρλίτος.

Ο Λεωνίδας Βόκολος φρέσκαρε την επίθεσή του ρίχνοντας στη μάχη Λόνγκο και Ακούνια, με τον Ουρουγουανό επιθετικό να ταλαιπωρεί συνεχώς την άμυνα των φιλοξενούμενων κερδίζοντας φάουλ και πολύτιμό χρόνο οδεύοντας προς τη λήξη της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Στάνκο (77′ Τζανδάρης), Νούνιες, Σλίβκα, Μαρτίνεθ (62′ Τόσιτς), Καρλίτος (77′ Λόνγκο), Τσιλούλης (62′ Ακούνια)

Άρης (Τερζής): Χουτεσιώτης, Μοντόγια (75′ Οντουμπάτζο) , Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Νταρίντα, Τζούρασεκ (46′ Ντουκουρέ), Ρουπ (75′ Πάβισικ) , Κάρλσον, Μενέντεζ, Μορόν.

Written by: Lamiapolis