Το πάλεψε αλλά πλήρωσε τα λάθη της / ΠΑΣ Λαμία – ΠΑΟΚ 0-3

today08/01/2023 27

Φόντο
share close

Παιχνίδι στο οποίο όφειλε να δείξει βελτίωση ο ΠΑΣ Λαμία ήταν αυτό με τον ΠΑΟΚ, με τους κυανόλευκους να δείχνουν σημάδια βελτίωσης όμως πλήρωσαν τα δικά τους λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει γρήγορο προβάδισμα στο σκορ και τελικά τη νίκη με σκορ 0-3!

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με τους Γκαραβέλη, Βασιλαντωνόπουλο, Τζανετόπουλο, Κορνέζο, Σιμόν, Μπεχαράνο, Τζανδάρη, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Ρόμανιτς και Βέργο.

“Έσφιξε” τις γραμμές της αλλά πλήρωσε τα ατομικά λάθη!

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λαμία παρουσιάστηκε πιο “σφιχτή” στις γραμμές της σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης  μαζεύοντας αρκετά το κέντρο της.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο 11′ απείλησαν με τον Ζίβκοβιτς να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει στον Μπεχαράνο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντάντας εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφτασε στον Γερμανό εξτρέμ που σούταρε κατευθείαν με τη μπάλα ωστόσο να βρίσκει στον Ολιβέιρα καταλήγοντας στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 0-1. Μια αδράνεια της κυανόλευκης άμυνας η οποία κόστισε το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν πολύ νωρίς τον Τόμας Μουργκ να μην μπορεί να συνεχίσει με τον Νάρει να παίρνει τη θέση του πηγαίνοντας στα αριστερά της επίθεσης, μεταφέροντας τον Κωσταντέλια σε θέση επιτελικού.

Στο 18′ νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο Νάρεϊ έκανε γύρισμα από τα αριστερά και ο Ντάντας προσπάθησε να εκτελέσει με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Έπρεπε να περάσουν 19 λεπτά για να δούμε την πρώτη αξιόλογη φάση από πλευράς Λαμίας. Ο Ρόμανιτς σούταρε εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει εκτός δίχως να απειληθεί ο Κοτάρσκι.

Στο 26ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Από λάθος του Σιμόν στο κέντρο του γηπέδου ο Ντάντας πήρε τη μπάλα, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε εν ψυχρώ τον Γκαραβέλη μετά από λάθος απομάκρυνση του Μπεχαράνο στο γύρισμα του Νάρεϊ για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Η Λαμία αφυπνίστηκε από το γρήγορο προβάδισμα του Δικεφάλου του Βορρά φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση στο 29! Από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι ο Μπεχαράνο έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι! Στην εξέλιξη της φάσης, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε τρομακτική ευκαιρία καθώς βγήκε αντεπίθεση με τον Κωνσταντέλια να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Νάρεϊ που από πλεονεκτική θέση κατάφερε να αστοχήσει!

Στο 32ο λεπτό νέα μεγάλη φάση για τη Λαμία όταν από εκτέλεση κόρνερ από τον Ντε Βινσέντι στα αριστερά, ο Κοτάρσκι έβγαλε με τα ακροδάχτυλα και εν συνεχεία ο Νάσμπεργκ έδιωξε σωτήρια προ του Ρόμανιτς που καραδοκούσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε και πάλι στον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκει με ωραία μπαλιά τον Ολιβέιρα που κατέβασε τη μπάλα και εκτέλεσε με το δεξί όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ.

Το τέλειωσε ο ΠΑΟΚ

Στην επανάληψη η Λαμία προσπάθησε να κοντρολάρει τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ να καθαρίζει το παιχνίδι στο 58′ κάνοντας το 0-3.  Ωραία προσπάθεια από τα δεξιά με συνδυασμό Κωνσταντέλια, Αουγκούστο και Νάρεϊ με τη μπάλα τελικώς να καταλήγει στον Σέρβο εξτρέμ που προσποιήθηκε σε Τζανδάρη – Γκοράνοφ και εκτέλεσε τον Σαράνοφ για το 0-3.

Το 0-3 έφερε αλλαγές για τις δύο ομάδες με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά στη συνέχεια και το παιχνίδι να μην έχει κάτι αξιόλογο να μας προσφέρει από πλευράς θεάματος.
Η Λαμία προσπάθησε να βρει το γκολ της τιμής, ο ΠΑΟΚ έψαξε ένα 4ο γκολ με τον Κουμπαράκη να προκαλεί περαιτέρω εκνευρισμό στο κόσμο της Λαμίας με τις αποφάσεις του.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τον ΠΑΣ Λαμία να συνεχίζει να προβληματίζει στρέφοντας πλέον το ενδιαφέρον του στο ματς Κυπέλλου της Τετάρτης με την Καλλιθέα!
ΠΑΣ Λαμία (Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Βέργος.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Ολιβέιρα.