ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Επιστροφή στις νίκες με καρέ τερμάτων

today20/01/2024 35

Φόντο
share close

Μετά την πολύ κακή εμφάνιση και την εντός έδρας ήττα από τον Πανσερραϊκό με 0-2 την προηγούμενη εβδομάδα η Λαμία έκανε restart και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Κηφισιά έφερε τα πάνω κάτω και επιβλήθηκε με εμφατικό σκορ στο φινάλε.

Οι κυανόλευκοι κερδισαν με 4-1 και αυτή μάλιστα ήταν η μεγαλύτερη νίκη τους στην Σούπερ Λίγκα μέχρι σήμερα αφού σε παιχνίδι πρωταθλήματος δεν είχαν κερδίσει ξανά σκοράροντας 4 γκολ εναντίον αντιπάλου. Μετά από τη σημερινή τους επικράτηση οι παίκτες του Βοκολου έφτασαν τους 24 βαθμούς και αγκάλιασαν την παραμονή στην κατηγορία βάζοντας πλέον πλώρη για το καλύτερο δυνατό και πιο συγκεκριμένα την 6αδα αφού απέχει 2 βαθμούς από τον Αστέρα Τρίπολης που την Κυριακή παίζει εκτός με τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Έπειτα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να…ξεκλειδώσει την εστία των γηπεδούχων και να ανοίξει το σκορ.

Στο 12΄έπειτα από ζυγισμένη σέντρα του Γκόμπελιτς και κεφαλιά πάσα του Τεσέιρα, ο Λαντρ με σουτ εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Η Λαμία δεν έβγαλε πανικό μετά το γρήγορο γκολ της Κηφισιάς. Με ψυχραιμία και στρωτό ποδόσφαιρο επιχείρησε να απαντήσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 15΄ ένα καλό σουτ του Καρλίτος εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Ισοφάριση (1-1) με τον Σιμόν

Οι Φθιώτες συνδέθηκαν με τα δίχτυα στο 23΄και ισοφάρισαν το σκορ (1-1).

Μετά από φάουλ του Καρλίτος η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόν που σούταρε κι αφού η μπάλα βρήκε ελαφρώς στον Πέιο κι άλλαξε πορεία κατέληξε στο πλεχτό.

Ανατροπή (2-1) μέσω VAR

Με το πόδι στο…γκάζι η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έβαλε ως στόχο το δεύτερο γκολ πριν το κλείσιμο του α΄ημιχρόνου και το κατάφερε στο 38΄.

Ο Ακούνια με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Μαρτίνεθ απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο και με πλασέ ο Ισπανός μέσος βρήκε στόχο.

Το γκολ ακυρώθηκε – σε πρώτο χρόνο – ως οφσάιντ κατόπιν σχετικής υπόδειξης του βοηθού, ωστόσο το VAR είχε διαφορετική…γνώμη και το τέρμα μέτρησε δίνοντας το προβάδισμα (2-1) στη Λαμία.

Η πρώτη καλή στιγμή του β΄ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Κοσέλεφ ωστόσο το πλασέ του ήταν άσχημο και…κλότσησε έτσι την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Σούπερ γκάφα και 3-1!

Η Λαμία πέτυχε και τρίτο γκολ στο 56΄έπειτα από τρομερό λάθος των γηπεδούχων. Ο Πέιος εκτέλεσε απρόσεχτα φάουλ έξω από την περιοχή της Κηφισιάς ο Καρλίτος έκλεψε την μπάλα πάτησε περιοχή και με πλασέ εκτέλεσε τον Αναγνωστόπουλο (3-1).

Στο 78΄οι Φθιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τέταρτο γκολ, με τον Τσιλούλη να μην καταφέρνει να κερδίσει στο τετ α τετ τον Αναγνωστόπουλο.

To…κερασάκι ο Μάλτσι

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 87΄. Ο Τόσιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Μάλτσι με προβολή (ανάμεσα από Λαντρ και Τεσέιρα) βρήκε δίχτυα (4-1).

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι η Λαμία έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από τον έκτο της βαθμολογίας Αστέρα Τρίπολης που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος η Κηφισιά αγνοεί τη νίκη (μία ισοπαλία, τέσσερις ήττες) και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Νούνιες, Σολόα.

Written by: Lamiapolis