“Κλείδωσε” την παραμονή (με διπλό) στο Αγρίνιο και πετάει για ψηλότερα ο ΠΑΣ Λαμία!

today28/01/2024 20

Φόντο
share close

Τελικά η “αρμάδα” του Λεωνίδα Βόκολου “άλωσε” το Αγρίνιο παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο..

Με ένα γκολ του Μάλτσι στο 11′ και του Νούνιεζ στο 82′ η Λαμία απέδρασε από το Αγρίνιο κερδίζοντας τον Παναιτωλικό.

Με γκολ των Μάλτσι (11΄) και Νούνιες (82΄) η Λαμία πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη (1-2) με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στη Super League – Η ομάδα της Φθιώτιδας…σκαρφάλωσε στην 6η θέση, ενώ τα «καναρίνια» που είχαν τρία δοκάρια στο ματς παραμένουν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και ήταν πιο πιεστικοί. Ωστόσο οι Φθιώτες ήταν αυτοί που πήραν το…τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια τους στο 11ο λεπτό.

Ο Καρλίτος εκτέλεσε φάουλ και ο Μάλτσι με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους στο 14΄. Ο Τσιλούλης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε στόχο.

Η πρώτη αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 18΄, με τον Μπρούνο Ντουάρτε ανενόχλητο στο δεύτερο δοκάρι να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Στο 23΄ο Καρλίτος με εκτέλεση κόρνερ βρήκε το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μάλτσι δεν κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα της Λαμίας.

Διπλό δοκάρι ο Παναιτωλικός!

Η ομάδα του Αγρινίου «άγγιξε» εις διπλούν το γκολ της ισοφάρισης στο 44΄.

Σε πρώτο χρόνο ο Χουάνπι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καρέλης με αριστερό πλασέ βρήκε (εκ νέου) το οριζόντιο δοκάρι.

Ισοφάριση (1-1) με τον Μαυρία

Με το…καλησπέρα στο β΄ημίχρονο ο Παναιτωλικός έφερε το ματς στα ίσια. Γέμισμα του Στάγιτς μέσα στην περιοχή η μπάλα κατέληξε στον Μαυρία που με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής βρήκε δίχτυα (1-1).

Στο 56΄οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Σενγκέλια, ο οποίος από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή δεν σούταρε σε πρώτο χρόνο αλλά έκανε την ντρίμπλα και κατόπιν εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 70΄οι παίκτες της Λαμίας φώναξαν για πέναλτι έπειτα από χέρι του Στάγιτς, ωστόσο ο διαιτητής Τσιάρας και το VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Τρίτο δοκάρι (!) ο Παναιτωλικός

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν για τρίτη φορά άτυχοι με τρίτο δοκάρι (!) στο παιχνίδι την ώρα που το χρονόμετρο έδειχνε το 78ο λεπτό.

Ο Τορεχόν έκανε την σέντρα ο Ζοάο Πέδρο (πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 76΄) με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Γκολ ο Νούνιες (1-2)

Η Λαμία πήρε εκ νέου…κεφάλι στο σκορ στο 82΄ στην πρώτη αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων στο β΄ημίχρονο. Έπειτα αππο αντεπίθεση ο Νούνιες βρήκε κενό χώρο και με δυνατό σουτ νίκησε τον Καπίνο (1-2).

Με τους τρεις βαθμούς που έριξε στο σακούλι η Λαμία έφτασε τους 27 και έπιασε την 6η θέση, έχοντας στο -1 τον Αστέρα Τρίπολης που έχει ένα ματς λιγότερο.

Ο Παναιτωλικός που βάσει εικόνας και ευκαιριών αδικείται απ΄το τελικό αποτέλεσμα, έμεινε στους 14 βαθμούς και μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Ο διαιτητής Παναγιώτης Τσιάρας (Καβάλας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αμαράλ, Τζανδάρη, Μπ. Ντουάρτε, Τζανετόπουλο, Στάγιτς, Κορνέζο, Σίντκλεϊ και Παπαδόπουλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαυρίας (90΄ Μπακάκης), Μπ.Ντουάρτε, Στάγιτς, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (90΄Μπουζούκης), Χατζηθεοδωρίδης (76΄Ζοάο Πέδρο), Καρέλης, Σενγκέλια (65΄Ντίαζ), Χουάνπι (65΄Φρ. Ντουάρτε).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Καρλίτος (80΄Τσούκαλος), Ρούμπ.Μαρτίνεθ (73΄Σίντκλεϊ), Σιμόν, Μάλτσι (90΄Κορνέζος), Παπαδόπουλος, Τσιλούλης (73΄ Τόσιτς), Αμαράλ.

Written by: Lamiapolis