Ήττα εντός προγράμματος στην OPAP Arena για την Λαμία…

today21/12/2022 37

Φόντο
share close

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στην OPAP Arena κόντρα στην ΑΕΚ. Η εξαιρετική προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του ΠΑΣ Λαμία δυστυχώς δεν στέφθηκε με επιτυχία καθώς γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο OPAP Arena με 3-0 σκορ.

Κρατάει τα θετικά στοιχεία η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, η οποία έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τα παιχνίδια κόντρα σε Καλλιθέα για το Κύπελλο και στα φιλικά με Λεβαδειακό και Βόλο καί επιστρέφει την επόμενη εβδομάδα στο ΔΑΚ “Αθανάσιος Διάκος” να αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα παιχνίδι ζωής ή θανάτου.

Το ματς:

Στο 2′ ο Ρότα γύρισε πολύ ωραία μετά από εξαιρετικό 1-2 όμως ο Πινέδα δε κατάφερε να νικήσει τον Σαράνοφ, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Στο 10′ ο Μάνταλος είχε πολύ χώρο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ. Καταπληκτικός ο Σέρβος σήμερα….

Στο 17΄ μία κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Λαμία.

Στο 31′ σουτ του Νούνιεζ έπειτα από κεφαλιά του Μανούσου, η μπάλα χτυπάει και στο χέρι του Ρότα, ο διαιτητής Μανούχος δεν είδε παράβαση και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε εύκολα.

Τρία λεπτά αργότερα, μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από σέντρα του Χατζισαφί ο Λιβάι μόνος στην περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Σαράνοφ με την κεφαλιά που έπιασε.

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 44′. Ο Τσιλούλης γύρισε έξω στην περιοχή όμως το σουτ του Τζανδάρη έφυγε άουτ.

Αν και πιέστηκε αρκετά η ομάδα της Φθιώτιδας από την ΑΕΚ, κατάφερε και κράτησε το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Ενώ ξεκίνησε πάνω κάτω στο ίδιο τέμπο το δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ κατάφερε στο 67′ να κάνει το 1-0.

Ο Μάνταλος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Τομ Φαν Βέερτ ο οποίος λίγα λεπτά πριν είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή έκανε το 1-0 με κεφαλιά κερδίζοντας Αντέτζο και Σαράνοφ.

Στο 72′ ο Ρότα έκανε πολύ ωραία προσπάθεια αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό και ο Κορνέζος έδιωξε ευτυχώς σε κόρνερ καθώς η περιοχή της Λαμίας ήταν γεμάτη με αντιπάλους.

Στο 88′ ο Λιβάι έκλεψε τη μπάλα, πέρασε τον Σαράνοφ, πλάσαρε και κάνει το 2-0 για την ΑΕΚ!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ωραία σέντρα του Ρότα, ο Φαν Βέερτ νίκησε τον Αντέτζο και κάνει το 3-0 για την Ένωση

Το 3-0 παρέμεινε έως το τέλος, η Λαμία κρατάει τα θετικά από αυτή την αναμέτρηση όπου για 70′ αγωνίστηκε εξαιρετικά, κρατουσε την ΑΕΚ στο 0-0 και επιστρέφει πλέον την άλλη εβδομάδα στο ΔΑΚ Λαμίας για υποδεχθεί τον ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα ματς ζωής ή θανάτου.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος, Γκαρσία, Αραούχο

ΠΑΣ Λαμία (Παντελίδης): Saranov, Adejo, Τζανδάρης, Nunez, Μανούσος, Slivka, David Simon, Bejarano, Goranov, Τσιλούλης, Κορνέζος

Written by: Lamiapolis