Επιτέλους! Νίκη – πρόκριση για τον ΠΑΣ Λαμία στην Καλλιθέα!

today10/01/2023 17

Φόντο
share close

Στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και για την 2η αγωνιστική του θεσμού, ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Ελ Πάσο» με αντίπαλο την Athens Καλλιθέα.

Νίκη-πρόκριση για τον ΠΑΣ Λαμία ο οποίος στον δεύτερο αγώνα κόντρα στην Καλλιθέα, κέρδισε με σκορ 1-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ μέσα στο 2023 με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να κερδίζει αγώνα μετά την εντός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα της SuperLeague 1 κόντρα στο Λεβαδειακό με σκορ 1-0 το τότε παιχνίδι.

Το ματς:

Στο 3΄πρώτη φάση στο ματς για τους γηπεδούχους. Σέντρα του Κυνηγόπουλου από δεξιά, για τον Λουκίνα, ο φορ της Καλλιθέας δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και να απειλήσει.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ αλλά χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια τελική προσπάθεια.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα της Καλλιθέας. Στο 11΄ο Νίλι σέντραρε από δεξιά, ο Λουκίνας την τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ. Ένα λεπτό αργότερα, σέντρα του Κυνηγόπουλου από δεξιά, κεφαλιά του Ντεμέτριους στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Καλλιθέα ξεκίνησε πιο δυνατά και έχασε 2 πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με την Λαμία να έχει ρόλο συμπρωταγωνιστή.

Πρώτη καλή φάση για τη στο 18΄όταν ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας, Πάντο.

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Λαμία άρχισε να πιέζει ψηλά, να αλλάζει τη μπάλα συνεχώς στο μισό της Καλλιθέας έτσι ώστε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ.

Στο 32΄ο Ρόμανιτς και ο Τσιλούλης συνεργάζονται άψογα για λογαριασμό του ΠΑΣ Λαμία, αλλά ο Πάντος μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Μανούσος άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Ο Ρόμανιτς στο 34΄ εκτέλεσε ένα φάουλ εκτός της περιοχής, ο Μανούσος έγινε κάτοχος της μπάλας έχοντας πλάτη στην εστία, γύρισε και με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 0-1.

Δε το άφησε εκεί η Λαμία όμως. Στο 39΄ ο Τσιλούλης από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Καλλιθέας εκεί όπου βρέθηκε ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ, με τον Ισπανό να «τσιμπάει» τη μπάλα πάνω από τον Πάντο γράφοντας το 0-2. Εξαιρετικό τελείωμα από τον 32χρονο εξτρέμ, ο οποίος στο πρώτο του παιχνίδι ως βασικός κατάφερε να σκοράρει!

Δυστυχώς το πρώτο σοβαρό λάθος της άμυνας η Λαμία το πλήρωσε… Όπως και στα παιχνίδια με τον Αστέρα και τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα, η ομάδα της Φθιώτιδας πληρώνει με γκολ τα λάθη της.

Στο 40΄ ατομική προσπάθεια του Κυνηγόπουλου από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και με σουτ του Νίλι από το ύψος του πέναλτι η Καλλιθέα κατάφερε να μειώσει σε 1-2. Το λάθος στο συγκεκριμένο γκολ προέρχεται από την λάθος απομάκρυνση του Κορνέζου, ο οποίος στη προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε πάνω στον Ισπανό ποδοσφαιριστή της Καλλιθέας.

Απίστευτο αυτό που γίνεται φέτος με τη Λαμία και τα λάθη στην άμυνά της. Η φθιωτική ομάδα σχεδόν όλα τα λάθη που κάνει τα πληρώνει… με γκολ. Έτσι έγινε και στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο «Ελ Πάσο» όπου ο ΠΑΣ θα μπορούσε να πάει με το 0-2 στα αποδυτήρια, παρόλο αυτά το τέρμα του Νίλι έφερε αυτό το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με την Καλλιθέα να χάνει ευκαιρία για το 2-2. Σέντρα του Βασιλούδη, κεφαλιά του Κυνηγόπουλου, η μπάλα άουτ… στο 47΄η φάση αυτή.

Στο 52΄ σέντρα του Βασιλούδη από τα δεξιά, πλασέ του Νίλι στο πρώτο δοκάρι, οι αμυντικοί της Λαμίας κατάφεραν και έδιωξαν πριν γίνουν απειλητικοί οι γηπεδούχοι.

Στο 60′ ο Νίλι εκτέλεσε ένα φάουλ για την Καλλιθέα από τα δεξιά, ο Κυνηγόπουλος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Λαμίας, αλλά ευτυχώς χωρίς να απειλήσει.

Η Καλλιθέα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και μετά την μία ώρα παιχνιδιού, ενώ στο 70΄η κατοχή είχε φτάσει στο 65-35% υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 73΄ φάουλ του Ντεμέτριους, κεφαλιά του Καινούργιου στα δίχτυα αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ.

Στο 75′ ο Σλίβκα έβγαλε τετ α τετ τον Τσιλούλη, που προχώρησε, πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.  Καταπληκτική πάσα του Λιθουανού αλλά για λίγο ο Τσιλούλης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 82΄ωραία προσπάθεια του Ντεμέτριους που έφερε την μπάλα στο δεξί, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Σαράνοφ, με τον Σέρβο να είναι εκεί που πρέπει να για να μαζέψει τη μπάλα.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο διαιτητής Καραντώνης δεν άλλαξε κάτι, η Καλλιθέα αν και συνέχιζε να πιέζει δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ, το παιχνίδι παρέμεινε στο 1-2 και ο ΠΑΣ Λαμία πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Άγιος Νικόλαος – Απόλλων Παραλιμνίου.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Athens Καλλιθέα (Σίμος): Πάντος, Καινούργιος, Βλάχος, Κολτσίδας, Βασιλούδης, Σαντάνα, Μπουλουλής, Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας

ΠΑΣ Λαμία (Παντελίδης): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Μανούσος, Σίμον, Ρούμπεν, Τσιλούλης, Κορνέζος, Ρόμανιτς