Απ. Παραλιμνίου – ΠΑΣ Λαμία 1-2: Βήμα πρόκρισης και τώρα… Λιβαδειά

today18/01/2023 45

Φόντο
share close

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπελλου Ελλάδος έκανε ο ΠΑΣ Λαμία στις Σέρρες. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη επιβλήθηκε με σκορ 2-1 του Απόλλων Παραλιμνίου και βαδίζει με καλή ψυχολογία για το κρίσιμο ματς με τον Λεβαδειακό στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας. Τα γκολ της Λαμίας ο Τζανδάρης με σουτ πλαγια μέσα απο την περιοχη στο 28 και ο Τσιλούλης με πεναλτι στο 78. Είχε ισοφαρίσει ο Ελέζι στο 41′.

Η Λαμία δυσκολεύτηκε απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα Παραλιμνίου, που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, νίκησε με 2-1 στις Σέρρες στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet και θα πάει στο «Αθανάσιος Διάκος» την επόμενη εβδομάδα με προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Λαμία έφτασε πέρυσι μέχρι τους τέσσερις της διοργάνωσης και θέλει να κάνει και φέτος αυτή την πορεία, μόνο που η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη στάθηκε πάρα πολύ καλά απέναντι σε μια ομάδα από την μεγάλη κατηγορία, στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν ανώτερη, αλλά… πλήρωσε δύο κακές στιγμές της στο ενενηντάλεπτο.

Με τη Λαμία να έχει πάρει την κυκλοφορία της μπάλας προσπαθώντας να αναπτυχθεί άρχισε το παιχνίδι στο Δημοτικό γήπεδο των Σερρών με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως αμυντικά, και μάλιστα να είναι η ομάδα που… απείλησε πρώτη στο 13ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ απομάκρυνε ο Αντέτζο.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη είχαν με την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και να φτάσουν ως την αντίπαλη περιοχή. Στο 18′ μετά από συρτό σουτ του Ντε Βινσέντι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Δύο λεπτά αργότερα ο Ασκόφσκι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γιακουμάκης την κεφαλιά στη συνέχεια, η μπάλα πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της, η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 28′ όταν ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ έκανε ωραία κίνηση, έδωσε στον Τζανδάρη και αυτός με ωραίο αριστερό από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 0-1.

Ένα λεπτό αργότερα η Λαμία θα μπορούσε να κάνει το 0-2, αλλά ο Κουτζαβασίλης είπε «όχι» στον Γιακουμάκη, ο οποίος από θέση τετ α τετ ύστερα από εξαιρετική πάσα του Ντε Βινσέντι, έστειλε τη μπάλα πάνω στα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο Απόλλων Παραλιμνίου κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 41ο λεπτό με τον Γκέκα να κάνει πολύ ωραία κίνηση, να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, να αποφεύγει τον αντίπαλό του και να δίνει τον Ελέζι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 1-1.

Στο 48′ ο Μαρτίνεθ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουτζαβασίλη και στο 51΄οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 όταν ο Γκέκας με εξαιρετικό τρόπο απελευθερώθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, πήγε να βρει τον Γεωργιάδη και ο Λαμπρόπουλος έσωσε διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 63′ σκόραρε ο Τσιλούλης για τους φιλοξενούμενους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι στο κατέβασμα της μπάλας, ενώ στο 78’ ο Βασιλαντωνόπουλος ανατράπηκε από τον Τσομαχασβίλι και ο Τσιλούλης από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1 για τη Λαμία.

O Aπόλλων πίεσε στα λεπτά που απέμεναν για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αυτό δεν ήρθε και έτσι η Λαμία έφυγε από τις Σέρρες με τη νίκη που της δίνει το σημαντικό προβάδισμα για να είναι ξανά φέτος στους τέσσερις της διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Παραλιμνίου: Φ. Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Ι. Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι, Τζελίδης, Τζαμπέγια (89′ Kωνσταντινίδης), Καρυοφύλλης, Ελέζι, Γεωργιάδης (69′ Πέτρου), Γκέκας.

Λαμία:: Σαράνοφ, Σίμον (59″ Βασιλαντωνόπουλος), Αντέτζο, Αμπαντά (59′ Σαραμαντάς), Λαμπρόπουλος, Τζανδάρης, Στάνκο (73′ Μπάμπης), Ντε Βισέντι (58′ Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (69′ Τσούκαλος), Ασκόφσκι, Γιακουμάκης.